Kumbhir vs Magar
The Kumbhir and the Magar are both Amphibious vessel classes. The Magar displaces 5,665 tons — 5.1x the Kumbhir's 1,120 tons. The Kumbhir reaches 18 knots vs 15 knots for the Magar. The Kumbhir carries a crew of 40 vs 136 for the Magar. The Kumbhir was produced in 8 units vs 2 for the Magar. The Kumbhir was commissioned in 1974, 13 years before the Magar (1987).
| Indian tank landing ship, introduced in 1974, displaces 1,120 tons. | |
| Origin | 🇮🇳 India |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Tank landing ship |
| Manufacturer | -- |
| Year introduced | 1974 |
| Number built | 8 units |
| Estimated unit price | NA |
| Indian amphibious warfare vessel, 5,665 tons displacement, commissioned in 1987 by the Indian Navy. | |
| Origin | 🇮🇳 India |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Amphibious warfare vessel |
| Manufacturer | Hindustan Shipyard Limited |
| Year introduced | 1987 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 1,120 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 83.9 m ◉ |
| Beam | 9.7 m ◉ |
| Crew | 40 ◉ |
| Propulsion | -- |
| Armament |
|
| Displacement | 5,665 tons ◉ |
| Maximum speed | 15.0 knots ◉ |
| Range | 3,000 nm at 14 knots |
| Length | 120.0 m ◉ |
| Beam | 17.5 m ◉ |
| Crew | 136 ◉ |
| Propulsion | 2 × 8560 hp sustained diesel engine |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Kumbhir-class or Magar-class?
The Magar-class has greater displacement at 5,665 tons compared to the Kumbhir-class's 1,120 tons.
Which is faster, the Kumbhir-class or Magar-class?
The Kumbhir-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Magar-class's 15 knots.
Which has longer range, the Kumbhir-class or Magar-class?
The Magar-class has a longer range at 3,000 nautical miles compared to the Kumbhir-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Kumbhir-class or Magar-class?
The Magar-class is longer at 120.0 meters compared to the Kumbhir-class's 83.9 meters.
How many crew members do the Kumbhir-class and Magar-class have?
The Magar-class has a larger crew complement of 136 compared to the Kumbhir-class's 40 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Kumbhir-class or Magar-class?
The Kumbhir-class has been built in greater numbers with 8 vessels compared to 2 vessels of the Magar-class.