Kumbhir vs Polnocny
The Kumbhir and the Polnocny are both Amphibious vessel classes. Displacement is 1,120 tons for the Kumbhir vs 834 tons for the Polnocny. The Kumbhir reaches 18 knots vs 18 knots for the Polnocny. The Kumbhir carries a crew of 40 vs 41 for the Polnocny. The Kumbhir was produced in 8 units vs 108 for the Polnocny. The Kumbhir was commissioned in 1974, 7 years after the Polnocny (1967).
| Indian tank landing ship, introduced in 1974, displaces 1,120 tons. | |
| Origin | 🇮🇳 India |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Tank landing ship |
| Manufacturer | -- |
| Year introduced | 1974 |
| Number built | 8 units |
| Estimated unit price | NA |
| Polish landing ship, tank, introduced in 1967, has a displacement of 834 tons. | |
| Origin | 🇵🇱 Poland |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship, tank |
| Manufacturer | Stocznia Północna |
| Year introduced | 1967 |
| Number built | 108 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 1,120 tons â—‰ |
| Maximum speed | 18.0 knots â—‰ |
| Range | NA |
| Length | 83.9 m â—‰ |
| Beam | 9.7 m â—‰ |
| Crew | 40 â—‰ |
| Propulsion | -- |
| Armament |
|
| Displacement | 834 tons â—‰ |
| Maximum speed | 18.0 knots â—‰ |
| Range | 1,000 nm at 18 knots |
| Length | 73.0 m â—‰ |
| Beam | 9.6 m â—‰ |
| Crew | 41 â—‰ |
| Propulsion | 2 Soviet Kolomna 40-D two stroke diesels, 2 shafts, 4,400 bhp |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Kumbhir-class or Polnocny-class?
The Kumbhir-class has greater displacement at 1,120 tons compared to the Polnocny-class's 834 tons.
Which is faster, the Kumbhir-class or Polnocny-class?
The Polnocny-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Kumbhir-class's 18 knots.
Which has longer range, the Kumbhir-class or Polnocny-class?
The Polnocny-class has a longer range at 1,000 nautical miles compared to the Kumbhir-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Kumbhir-class or Polnocny-class?
The Kumbhir-class is longer at 83.9 meters compared to the Polnocny-class's 73.0 meters.
How many crew members do the Kumbhir-class and Polnocny-class have?
The Polnocny-class has a larger crew complement of 41 compared to the Kumbhir-class's 40 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Kumbhir-class or Polnocny-class?
The Polnocny-class has been built in greater numbers with 108 vessels compared to 8 vessels of the Kumbhir-class.