Kumbhir vs Type 079
The Kumbhir and the Type 079 are both Amphibious vessel classes. Displacement is 1,120 tons for the Kumbhir vs 833 tons for the Type 079. The Kumbhir reaches 18 knots vs 13 knots for the Type 079. The Kumbhir carries a crew of 40 vs 109 for the Type 079. The Kumbhir was produced in 8 units vs 31 for the Type 079. The Kumbhir was commissioned in 1974, 2 years before the Type 079 (1976).
| Indian tank landing ship, introduced in 1974, displaces 1,120 tons. | |
| Origin | 🇮🇳 India |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Tank landing ship |
| Manufacturer | -- |
| Year introduced | 1974 |
| Number built | 8 units |
| Estimated unit price | NA |
| Chinese landing ship medium, introduced in 1976, displaces 833 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing Ship Medium |
| Manufacturer | Guangzhou Shipyard |
| Year introduced | 1976 |
| Number built | 31 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 1,120 tons â—‰ |
| Maximum speed | 18.0 knots â—‰ |
| Range | NA |
| Length | 83.9 m â—‰ |
| Beam | 9.7 m â—‰ |
| Crew | 40 â—‰ |
| Propulsion | -- |
| Armament |
|
| Displacement | 833 tons â—‰ |
| Maximum speed | 13.0 knots â—‰ |
| Range | 1,000 nm at 10 knots |
| Length | 72.0 m â—‰ |
| Beam | 13.8 m â—‰ |
| Crew | 109 â—‰ |
| Propulsion | two 6300 diesel engine @ 600 hp each |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Kumbhir-class or Type 079-class?
The Kumbhir-class has greater displacement at 1,120 tons compared to the Type 079-class's 833 tons.
Which is faster, the Kumbhir-class or Type 079-class?
The Kumbhir-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Type 079-class's 13 knots.
Which has longer range, the Kumbhir-class or Type 079-class?
The Type 079-class has a longer range at 1,000 nautical miles compared to the Kumbhir-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Kumbhir-class or Type 079-class?
The Kumbhir-class is longer at 83.9 meters compared to the Type 079-class's 72.0 meters.
How many crew members do the Kumbhir-class and Type 079-class have?
The Type 079-class has a larger crew complement of 109 compared to the Kumbhir-class's 40 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Kumbhir-class or Type 079-class?
The Type 079-class has been built in greater numbers with 31 vessels compared to 8 vessels of the Kumbhir-class.