Kilo vs Tango
The Kilo and the Tango are both Submarine classes. Displacement is 2,325 tons for the Kilo vs 3,100 tons for the Tango. The Kilo reaches 17 knots vs 13 knots for the Tango. Operational range is 6,000 nautical miles for the Kilo vs 14,000 for the Tango. The Kilo carries a crew of 52 vs 62 for the Tango. Submerged displacement is 3,075 tons for the Kilo vs 3,800 tons for the Tango. The Kilo can dive to 300 m compared to 300 m for the Tango. The Kilo was produced in 75 units vs 18 for the Tango. The Kilo was commissioned in 1980, 8 years after the Tango (1972).
| Displacement | 2,325 tons â—‰ |
| Maximum speed | 17.0 knots â—‰ |
| Range | 6,000 nm at 7 knots â—‰ |
| Length | 72.6 m â—‰ |
| Beam | 9.9 m â—‰ |
| Crew | 52 â—‰ |
| Max depth | 300 m â—‰ |
| Propulsion | Diesel-electric propulsion, 2 × 1000 kW diesel generators, 1 × 5,500–6,800 shp propulsion motor, 1 × fixed-pitch 6-bladed or 7-bladed propeller |
| Armament |
|
| Displacement | 3,100 tons â—‰ |
| Maximum speed | 13.0 knots â—‰ |
| Range | 14,000 nm at 8 knots â—‰ |
| Length | 91.0 m â—‰ |
| Beam | 9.1 m â—‰ |
| Crew | 62 â—‰ |
| Max depth | 300 m â—‰ |
| Propulsion | 3 diesel engines 4.6 MW (6,200 shp), 3 electric motors, 3 shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Kilo-class or Tango-class?
The Tango-class has greater displacement at 3,100 tons compared to the Kilo-class's 2,325 tons.
Which is faster, the Kilo-class or Tango-class?
The Kilo-class is faster with a maximum speed of 17 knots compared to the Tango-class's 13 knots.
Which has longer range, the Kilo-class or Tango-class?
The Tango-class has a longer range at 14,000 nautical miles compared to the Kilo-class's 6,000 nautical miles.
Which is longer, the Kilo-class or Tango-class?
The Tango-class is longer at 91.0 meters compared to the Kilo-class's 72.6 meters.
How many crew members do the Kilo-class and Tango-class have?
The Tango-class has a larger crew complement of 62 compared to the Kilo-class's 52 crew members.
Which can dive deeper, the Kilo-class or Tango-class?
The Tango-class can dive deeper with a maximum depth of 300 meters compared to the Kilo-class's 300 meters.
Which has been built in greater numbers, the Kilo-class or Tango-class?
The Kilo-class has been built in greater numbers with 75 vessels compared to 18 vessels of the Tango-class.