Kilo vs Lada
The Kilo and the Lada are both Submarine classes. Displacement is 2,325 tons for the Kilo vs 1,793 tons for the Lada. The Kilo reaches 17 knots vs 10 knots for the Lada. Operational range is 6,000 nautical miles for the Kilo vs 7,500 for the Lada. The Kilo carries a crew of 52 vs 35 for the Lada. Submerged displacement is 3,075 tons for the Kilo vs 2,743 tons for the Lada. The Kilo can dive to 300 m compared to 300 m for the Lada. The Kilo was produced in 75 units vs 3 for the Lada. The Kilo was commissioned in 1980, 30 years before the Lada (2010).
| Displacement | 2,325 tons â—‰ |
| Maximum speed | 17.0 knots â—‰ |
| Range | 6,000 nm at 7 knots â—‰ |
| Length | 72.6 m â—‰ |
| Beam | 9.9 m â—‰ |
| Crew | 52 â—‰ |
| Max depth | 300 m â—‰ |
| Propulsion | Diesel-electric propulsion, 2 × 1000 kW diesel generators, 1 × 5,500–6,800 shp propulsion motor, 1 × fixed-pitch 6-bladed or 7-bladed propeller |
| Armament |
|
| Displacement | 1,793 tons â—‰ |
| Maximum speed | 10.0 knots â—‰ |
| Range | 7,500 nm â—‰ |
| Length | 72.0 m â—‰ |
| Beam | 7.1 m â—‰ |
| Crew | 35 â—‰ |
| Max depth | 300 m â—‰ |
| Propulsion | Electric propulsion motor on permanent magnets, Storage battery with increased service life, 1 shaft, 2,700 hp (2,013 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Kilo-class or Lada-class?
The Kilo-class has greater displacement at 2,325 tons compared to the Lada-class's 1,793 tons.
Which is faster, the Kilo-class or Lada-class?
The Kilo-class is faster with a maximum speed of 17 knots compared to the Lada-class's 10 knots.
Which has longer range, the Kilo-class or Lada-class?
The Lada-class has a longer range at 7,500 nautical miles compared to the Kilo-class's 6,000 nautical miles.
Which is longer, the Kilo-class or Lada-class?
The Kilo-class is longer at 72.6 meters compared to the Lada-class's 72.0 meters.
How many crew members do the Kilo-class and Lada-class have?
The Kilo-class has a larger crew complement of 52 compared to the Lada-class's 35 crew members.
Which can dive deeper, the Kilo-class or Lada-class?
The Lada-class can dive deeper with a maximum depth of 300 meters compared to the Kilo-class's 300 meters.
Which has been built in greater numbers, the Kilo-class or Lada-class?
The Kilo-class has been built in greater numbers with 75 vessels compared to 3 vessels of the Lada-class.