Type 053H2G vs Ulsan
The Type 053H2G and the Ulsan are both Frigate classes. Displacement is 2,250 tons for the Type 053H2G vs 2,215 tons for the Ulsan. The Type 053H2G reaches 28 knots vs 35 knots for the Ulsan. Operational range is 5,000 nautical miles for the Type 053H2G vs 8,000 for the Ulsan. The Type 053H2G carries a crew of 168 vs 186 for the Ulsan. The Type 053H2G was produced in 4 units vs 9 for the Ulsan. The Type 053H2G was commissioned in 1992, 11 years after the Ulsan (1981).
| Chinese frigate, introduced in 1992, displaces 2,250 tons and utilizes CODAD propulsion. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Frigate |
| Type | Multi-role frigate |
| Manufacturer | Hudong Shipyard |
| Year introduced | 1992 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| South Korean frigate, introduced in 1981, utilizes CODOG propulsion with gas turbine and diesel engines. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Hyundai Heavy Industries |
| Year introduced | 1981 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 2,250 tons â—‰ |
| Maximum speed | 28.0 knots â—‰ |
| Range | 5,000 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 112.0 m â—‰ |
| Beam | 12.4 m â—‰ |
| Crew | 168 â—‰ |
| Propulsion | CODAD, 2 shaft, 2 x 18E390VA diesel at 14,000 hp (10,000 kW) & 2x MTU diesel at 8,840 hp (6,590 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 2,215 tons â—‰ |
| Maximum speed | 35.0 knots â—‰ |
| Range | 8,000 nm at 16 knots â—‰ |
| Length | 103.7 m â—‰ |
| Beam | 12.5 m â—‰ |
| Crew | 186 â—‰ |
| Propulsion | CODOG: 2 × GE LM2500 gas turbine engine, 2 × MTU 12V 956 TB82 diesel engine |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Type 053H2G-class or Ulsan-class?
The Type 053H2G-class has greater displacement at 2,250 tons compared to the Ulsan-class's 2,215 tons.
Which is faster, the Type 053H2G-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class is faster with a maximum speed of 35 knots compared to the Type 053H2G-class's 28 knots.
Which has longer range, the Type 053H2G-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class has a longer range at 8,000 nautical miles compared to the Type 053H2G-class's 5,000 nautical miles.
Which is longer, the Type 053H2G-class or Ulsan-class?
The Type 053H2G-class is longer at 112.0 meters compared to the Ulsan-class's 103.7 meters.
How many crew members do the Type 053H2G-class and Ulsan-class have?
The Ulsan-class has a larger crew complement of 186 compared to the Type 053H2G-class's 168 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Type 053H2G-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class has been built in greater numbers with 9 vessels compared to 4 vessels of the Type 053H2G-class.