Almirante Padilla vs Ulsan
The Almirante Padilla and the Ulsan are both Frigate classes. Displacement is 2,100 tons for the Almirante Padilla vs 2,215 tons for the Ulsan. The Almirante Padilla reaches 27 knots vs 35 knots for the Ulsan. Operational range is 7,000 nautical miles for the Almirante Padilla vs 8,000 for the Ulsan. The Almirante Padilla carries a crew of 92 vs 186 for the Ulsan. The Almirante Padilla was produced in 4 units vs 9 for the Ulsan. The Almirante Padilla was commissioned in 1983, 2 years after the Ulsan (1981).
| Colombian frigate, introduced in 1983, utilizes four MTU diesel engines for propulsion. | |
| Origin | 🇨🇴 Colombia |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Howaldtswerke-Deutsche Werft |
| Year introduced | 1983 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| South Korean frigate, introduced in 1981, utilizes CODOG propulsion with gas turbine and diesel engines. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Hyundai Heavy Industries |
| Year introduced | 1981 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 2,100 tons â—‰ |
| Maximum speed | 27.0 knots â—‰ |
| Range | 7,000 nm at 14 knots â—‰ |
| Length | 99.1 m â—‰ |
| Beam | 11.3 m â—‰ |
| Crew | 92 â—‰ |
| Propulsion | 2 shaft, 4 MTU 20V 1163 TB92 diesel engines 23,400 hp (17,400 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 2,215 tons â—‰ |
| Maximum speed | 35.0 knots â—‰ |
| Range | 8,000 nm at 16 knots â—‰ |
| Length | 103.7 m â—‰ |
| Beam | 12.5 m â—‰ |
| Crew | 186 â—‰ |
| Propulsion | CODOG: 2 × GE LM2500 gas turbine engine, 2 × MTU 12V 956 TB82 diesel engine |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Almirante Padilla-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class has greater displacement at 2,215 tons compared to the Almirante Padilla-class's 2,100 tons.
Which is faster, the Almirante Padilla-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class is faster with a maximum speed of 35 knots compared to the Almirante Padilla-class's 27 knots.
Which has longer range, the Almirante Padilla-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class has a longer range at 8,000 nautical miles compared to the Almirante Padilla-class's 7,000 nautical miles.
Which is longer, the Almirante Padilla-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class is longer at 103.7 meters compared to the Almirante Padilla-class's 99.1 meters.
How many crew members do the Almirante Padilla-class and Ulsan-class have?
The Ulsan-class has a larger crew complement of 186 compared to the Almirante Padilla-class's 92 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Almirante Padilla-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class has been built in greater numbers with 9 vessels compared to 4 vessels of the Almirante Padilla-class.