Abukuma vs Ulsan
The Abukuma and the Ulsan are both Frigate classes. Displacement is 2,550 tons for the Abukuma vs 2,215 tons for the Ulsan. The Abukuma reaches 27 knots vs 35 knots for the Ulsan. The Abukuma carries a crew of 120 vs 186 for the Ulsan. The Abukuma was produced in 6 units vs 9 for the Ulsan. The Abukuma was commissioned in 1989, 8 years after the Ulsan (1981).
| Japanese frigate, introduced in 1989, utilizes CODOG propulsion with gas turbines and diesel engines. | |
| Origin | 🇯🇵 Japan |
| Category | Frigate |
| Type | Destroyer escort |
| Manufacturer | Mitsui Engineering and Shipbuilding Company Limited |
| Year introduced | 1989 |
| Number built | 6 units |
| Estimated unit price | NA |
| South Korean frigate, introduced in 1981, utilizes CODOG propulsion with gas turbine and diesel engines. | |
| Origin | 🇰🇷 South Korea |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Hyundai Heavy Industries |
| Year introduced | 1981 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 2,550 tons â—‰ |
| Maximum speed | 27.0 knots â—‰ |
| Range | NA |
| Length | 109.0 m â—‰ |
| Beam | 13.0 m â—‰ |
| Crew | 120 â—‰ |
| Propulsion | CODOG, two shafts: 2 × Kawasaki-RR SM1A gas turbines 26,650 hp (19,870 kW) and 2 × Mitsubishi S12U MTK diesels 6,000 hp (4,500 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 2,215 tons â—‰ |
| Maximum speed | 35.0 knots â—‰ |
| Range | 8,000 nm at 16 knots |
| Length | 103.7 m â—‰ |
| Beam | 12.5 m â—‰ |
| Crew | 186 â—‰ |
| Propulsion | CODOG: 2 × GE LM2500 gas turbine engine, 2 × MTU 12V 956 TB82 diesel engine |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Abukuma-class or Ulsan-class?
The Abukuma-class has greater displacement at 2,550 tons compared to the Ulsan-class's 2,215 tons.
Which is faster, the Abukuma-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class is faster with a maximum speed of 35 knots compared to the Abukuma-class's 27 knots.
Which has longer range, the Abukuma-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class has a longer range at 8,000 nautical miles compared to the Abukuma-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Abukuma-class or Ulsan-class?
The Abukuma-class is longer at 109.0 meters compared to the Ulsan-class's 103.7 meters.
How many crew members do the Abukuma-class and Ulsan-class have?
The Ulsan-class has a larger crew complement of 186 compared to the Abukuma-class's 120 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Abukuma-class or Ulsan-class?
The Ulsan-class has been built in greater numbers with 9 vessels compared to 6 vessels of the Abukuma-class.