Borey vs Typhoon
The Borey and the Typhoon are both Submarine classes. Displacement is 14,720 tons for the Borey vs 23,200 tons for the Typhoon. The Borey reaches 15 knots vs 22 knots for the Typhoon. Operational range is 99,999 nautical miles for the Borey vs 99,999 for the Typhoon. The Borey carries a crew of 107 vs 160 for the Typhoon. Submerged displacement is 24,000 tons for the Borey vs 48,000 tons for the Typhoon. The Borey can dive to 400 m compared to 400 m for the Typhoon. The Borey was produced in 8 units vs 6 for the Typhoon. The Borey was commissioned in 2013, 32 years after the Typhoon (1981).
| Displacement | 14,720 tons â—‰ |
| Maximum speed | 15.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 170.0 m â—‰ |
| Beam | 13.5 m â—‰ |
| Crew | 107 â—‰ |
| Max depth | 400 m â—‰ |
| Propulsion | 1 × ОК-650V nuclear reactor, 1 × Steam turbine, 50,000 SHP, 1 × Pump-jet |
| Armament |
|
| Displacement | 23,200 tons â—‰ |
| Maximum speed | 22.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 175.0 m â—‰ |
| Beam | 23.0 m â—‰ |
| Crew | 160 â—‰ |
| Max depth | 400 m â—‰ |
| Propulsion | 2 × OK-650 pressurized-water nuclear reactors, 190 MWt each; 2 × geared steam turbines, 50,000 shp each; 2 shafts with 7-bladed shrouded screws |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Borey-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class has greater displacement at 23,200 tons compared to the Borey-class's 14,720 tons.
Which is faster, the Borey-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class is faster with a maximum speed of 22 knots compared to the Borey-class's 15 knots.
Which has longer range, the Borey-class or Typhoon-class?
Both the Borey-class and Typhoon-class are nuclear-powered and have unlimited range, limited only by food supplies and crew endurance.
Which is longer, the Borey-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class is longer at 175.0 meters compared to the Borey-class's 170.0 meters.
How many crew members do the Borey-class and Typhoon-class have?
The Typhoon-class has a larger crew complement of 160 compared to the Borey-class's 107 crew members.
Which can dive deeper, the Borey-class or Typhoon-class?
The Typhoon-class can dive deeper with a maximum depth of 400 meters compared to the Borey-class's 400 meters.
Which has been built in greater numbers, the Borey-class or Typhoon-class?
The Borey-class has been built in greater numbers with 8 vessels compared to 6 vessels of the Typhoon-class.