BATRAL vs Kumbhir
The BATRAL and the Kumbhir are both Amphibious vessel classes. Displacement is 1,330 tons for the BATRAL vs 1,120 tons for the Kumbhir. The BATRAL reaches 16 knots vs 18 knots for the Kumbhir. The BATRAL carries a crew of 44 vs 40 for the Kumbhir. The BATRAL was produced in 11 units vs 8 for the Kumbhir.
| French landing ship tank, introduced in 1974, has a displacement of 1,330 tons. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship tank |
| Manufacturer | DCN |
| Year introduced | 1974 |
| Number built | 11 units |
| Estimated unit price | $34 million |
| Indian tank landing ship, introduced in 1974, displaces 1,120 tons. | |
| Origin | 🇮🇳 India |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Tank landing ship |
| Manufacturer | -- |
| Year introduced | 1974 |
| Number built | 8 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 1,330 tons â—‰ |
| Maximum speed | 16.0 knots â—‰ |
| Range | 4,500 nm at 13 knots |
| Length | 80.0 m â—‰ |
| Beam | 13.0 m â—‰ |
| Crew | 44 â—‰ |
| Propulsion | 2 × diesel SACM Wärtsilä UD 33 V12 M4 3,600 hp (2,700 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 1,120 tons â—‰ |
| Maximum speed | 18.0 knots â—‰ |
| Range | NA |
| Length | 83.9 m â—‰ |
| Beam | 9.7 m â—‰ |
| Crew | 40 â—‰ |
| Propulsion | -- |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the BATRAL-class or Kumbhir-class?
The BATRAL-class has greater displacement at 1,330 tons compared to the Kumbhir-class's 1,120 tons.
Which is faster, the BATRAL-class or Kumbhir-class?
The Kumbhir-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the BATRAL-class's 16 knots.
Which has longer range, the BATRAL-class or Kumbhir-class?
The BATRAL-class has a longer range at 4,500 nautical miles compared to the Kumbhir-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the BATRAL-class or Kumbhir-class?
The Kumbhir-class is longer at 83.9 meters compared to the BATRAL-class's 80.0 meters.
How many crew members do the BATRAL-class and Kumbhir-class have?
The BATRAL-class has a larger crew complement of 44 compared to the Kumbhir-class's 40 crew members.
Which has been built in greater numbers, the BATRAL-class or Kumbhir-class?
The BATRAL-class has been built in greater numbers with 11 vessels compared to 8 vessels of the Kumbhir-class.